Прејди на содржината

Димитар Башевски: Разлика помеѓу преработките

[непроверена преработка][проверена преработка]
(→‎Дела: дополнување)
* Прозорци, нова верзија (роман, 2013)
* Мајсторот (раскази, 2013)
* Скршнувања (поезија, 2016)
 
Неговите дела се преведувани и објавувани во странство на англиски, чешки, грчки, романски, српски, црногорски и албански. Застапуван во антологиите на македонската поезија и проза. Преведува од англиски. Добитник е на наградите „11 Октомври“, „Рациново признание“, „Ванчо Николески“ и „Печалбарска повелба“. Во 2001 год. Башевски беше прогласен за лауреат на престижната награда ''„Роман на годината“'' на Утрински весник за неговото дело, романот Бунар.
Анонимен корисник