Вена: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4.702 бајти ,  пред 8 години
дополнување, илустрирање
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q9609 (translate me))
(дополнување, илустрирање)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
[[Податотека:Veni.jpg|thumb|right|250px|''Венскиот систем во човековото тело'']]
[[Податотека:Veincrosssection.svg|мини|десно|Пресек на вена (1.проток на крв во вената; 2.венски залистоци)]]
[[Податотека:Vein.svg|мини|десно|Градба на вената]]
 
'''Вените''' ([[Латински јазик|латински]] ''Venae'') се [[крвни садови]] кои ја враќаат [[крв]]та во [[срце]]то од сите делови на телото на [[животни]]те. Во крвната мрежа, повеќето животни (вклучувајќи го и [[човек]]от) имаат повеќе венски отколку [[Артерија|артериски]] садови. Кај човекот, на пример, просечно на една артерија доаѓаат два венски сада.
 
При попуштање на мускулните ѕидови, вената се проширува со што доаѓа до појавата на [[попуштени вени]]. Ова нарушување е очигледно, бидејќи вените се сместени површински во телото, за разлика од артериите кои се сместени подлабоко.
 
== Имиња на вените од големиот крвоток ==
=== Површински вени ===
Ако повеќе од [[артерии]]те најчесто се сместени во длабоки зони на организмот, многу вени се наоѓаат блиску до површината на телото. Најважни од површинските вени ес оние кои доаѓаат од [[екстремитети]]те. Таму се вклучени следните вени:
 
1. Вените од [[лакт]]от коишто често се користат за земање примероци на крв за испотување. Најголеми од оваа група се:
* [[вени на глава]]
* [[вени од основа на глава]]
* [[вени од средишен дел]] на рамената<ref>Учебник по биологија за трета година на реформираното гимназиско образование - стр.116</ref>
 
2. [[Скриени вени]] се наоѓаат во долните [[екстремитети]] и се најдолги вени во организмот. Големата [[скриена вена]] почнува од [[петица]]та и продолжува по средината на [[нога]]та, [[колено]]то и [[бут]]от. На крајот, во пределот на [[препони]]те, се влеваат во бутната вена (v. femoralis).
 
=== Длабоки вени ===
Длабоките вени имаат тенденција да се протегаат паралелно со [[артерии]]те и обично имаат и имиња како соодветните [[артерии]]. Ваквите примери ги вклучуваат бутните и карличните [[крвни садови]] од долниот дел на организмот и рамените, пазувните и потклучните крвни садови од горните [[екстремитети]]. Меѓутоа, разлики има во вените на [[глава]]та и [[врат]]от. Така вратната вена (лат. v. jugularis) собира [[крв]] од артериите на главата (лат. a. carotis). Двете рамено-главени вени се создаваат, по една на секоја страна, со сврзување на потклучната вена (лат. v. subclavikularis) и вратна вена (лат. v. jugularis).
 
=== Горна шуплива вена ===
Венската крв од [[глава]]та, [[врат]]от, [[горни екстремитети]] и [[градниот кош]], се собираат во [[горна шуплива вена]] (лат. vena cava superior), која е сврзана со [[срце]]то.
Таа се создава со спојување на десната и левата [[рамено-главена вена]] ([[безимена вена]] - лат. v.v. innominata).
[[Единечна вена]] (лат. v. azygos) ги собира вените од ѕидот на градниот кош и се празни во горната шуплива вена непосредно пред нејзиното влевање во [[срце]]то.<ref>Учебник по биологија за трета година на реформираното гимназиско образование - стр.117</ref>
 
=== Долна шуплива вена ===
[[Долна шуплива вена]] (лат. vena cava inferior) е многу подолга од горната шуплива вена, а ја собира [[крв]]та од деловите на телото под [[дијафрагма]]та. Почнува во долниот дел на стомачната празнина со спојување на двете општи [[карлични вени]] (лат. v. iliaca communis). Потоа се протега нагоре по должината на ѕидот на задната страна на стомачната празнина зад црниот дроб, низ [[дијафрагма]]та и се излева во десната преткомора на [[срце]]то.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
[[Категорија:Циркулаторен систем]]
[[Категорија:Крвни садови]]
1.634

уредувања

Прегледник