Грклан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 9 години
с
Робот: Ја менувам Категорија:Систем за дишење во Категорија:Респираторен систем
сНема опис на уредувањето
с (Робот: Ја менувам Категорија:Систем за дишење во Категорија:Респираторен систем)
[[Слузокожа]]та што го обложува гркланот формира парни набори - [[гласни жици]]. Гласот се генерира преку вибрациите на гласните жици кога [[воздух]]от струи низ нив. Артикулацијата на гласот се контролира преку движењето на [[Јазик (биологија)|јазикот]], [[заби]]те и [[Усна|усните]].
 
[[Категорија:СистемРеспираторен за дишењесистем]]
 
[[ar:حنجرة]]

Прегледник