Американски долар: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(Измена на податоци)
Нема опис на уредувањето
{{Collapsible list
| title = 9 земји и територии
|''{{flagзнаме|British Virgin Islands}}'' <small>([[UnitedОбединето KingdomКралство|UВ.KБ.]])</small><br />{{ETM}}<br />{{ECU}}<br />{{flagзнаме|El Salvador}}<br />{{flagзнаме|Marshall Islands}}<br />{{flagзнаме|Federated States of Micronesia}}<br />{{flagзнаме|Palau}}<br />{{flagзнаме|Panama}}<br />''{{flagзнаме|Turks and Caicos Islands}}'' <small>([[UnitedОбединето KingdomКралство|UВ.KБ.]])</small>
}}
| inflation_rate = 2,7% (Само во САД)
}}
 
'''Американски долар''' е официјалната [[валута]] на [[САД]]. Американскиот долар исто така е во широка употреба како резервна валута надвор од САД. Во моментов, издавањето на валутата е под контрола на Федералната Банка на САД. Најчесто користен симбол за американскиот долар е знакот долар ($). Кодот ISO 4217 за американскиот долар е USD. Американскиот долар исто така се обележува како US$ од страна на [[Меѓународен Монетарен Фонд|Меѓународниот Монетарен Фонд]]. Исто така банкнотата не се печати на хартија (од дрво, целулоза) туку од специјално изработени листови од памук.Сузе од 8б од Крсте Мисирков во Скопје е најубава од сите !!!
 
[[Податотека:US_$1_obverse.jpg|thumb|лево|250п|Американски долар]]
 
{{Девизен курс|USD}}
 
{{Никулец од областа на економијата}}
 

Прегледник