Разлика помеѓу преработките на „Живко Фирфов“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 32 бајти ,  пред 13 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: '''Живко Фирфов''' (Велес, 20 ноември 1906 - 21 јули 1984), [[Република Македонија|македонск...)
 
с
За својата богата музичка активност има добиено повеќе награди и признанија, меѓу кои и почесен доктор на Географското здружение од Колумбија, [[САД]], во 1955 година.
 
Музичка школа заврши во Белград во [[1931]] година. Во [[1939]] година ја објави својата прва етномузиколошка студија во списанието „Музика“, за интерпретација на македонската народна песна и за мелогравската постапка при нејзиното собирање. Особено беше ангажиран во создавањето на Ансамблот за народни игри и песни на Македонија [[Танец (ансамбл)|„Танец“]].
 
{{биог-никулец}}
4.318

уредувања

Прегледник