Разлика помеѓу преработките на „Катализатор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 18 бајти ,  пред 15 години
с
bot: dodaje: ca
с (bot: dodaje: ca)
Забрзувањето на хемиските реакции со присуство на катализатори е многу корисно, а каталитичките реакции наоѓаат широка примена. Практична важност имаат т.н. [[каталитички конвертор]]и што се поставуваат на патот на издувните [[гас]]ови кај [[автомобил]]ите. Други, доста важни катализатори се биокатализаторите, наречени [[ензим]]и, кои ги катализираат [[Биохемија|биохемиските]] реакции.
 
[[Категорија:Хемија]]
 
[[ca:Catalitzador]]
[[cs:Katalyzátor]]
[[da:Katalysator]]
[[de:Katalysator]]
[[en:Catalyst]]
[[et:Katalüsaator]]
[[es:Catalizador]]
[[et:Katalüsaator]]
[[fi:Katalyytti]]
[[fr:Catalyseur]]
[[kohe:촉매זרז]]
[[io:Katalizo]]
[[id:Katalis]]
[[io:Katalizo]]
[[it:Catalizzatore]]
[[he:זרז]]
[[nl:Katalysator]]
[[ja:触媒]]
[[ko:촉매]]
[[nl:Katalysator]]
[[nn:Katalysator]]
[[pl:Katalizator]]
[[sr:Катализатор]]
[[su:Katalis]]
[[fi:Katalyytti]]
[[sv:Katalysator]]
[[ta:வினைவேக மாற்றி]]
4.300

уредувања

Прегледник