Производ (хемија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Продукт (хемија))
Прејди на: содржини, барај

Производ или продукт е супстанција во хемијата, која се добива на крајот на една хемиска реакција. Во верижните реакции постојат и реактивни производи кои предизвикуваат нова реакција.