Верижна реакција

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Верижна реакција — последователност од реакции каде реактивниот продукт или меѓупродукт предизвикува додатни реакции.

Постојат повеќе видови на верижни хемиски реакции: