Производ (хемија)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Производ или продукт[1]супстанција во хемијата, која се добива на крајот на една хемиска реакција. Во верижните реакции постојат и реактивни производи кои предизвикуваат нова реакција.

Наводи[уреди | уреди извор]