Разлика помеѓу преработките на „Хемиски симбол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Хемиски симбол''' е еднобуквен или двобуквен знак (код) што означува еден [[хемиски ...)
 
с
'''Хемиски симбол''' е еднобуквен или двобуквен знак (код) што означува еден [[хемиски елемент]], утврден со меѓународен договор. Знакот обично е изведен од [[латински јазик|латинското]] име на елементот. Само првата буква се пишува голема. На пример: „He“ за хелиум ('''''he'''lium''), „Pb“ з [[олово]] ('''''p'''lum'''b'''um''), „W“ за [[волфрам]] ('''''w'''olfram''). Привремените имиња на новооткриените или сè уште несинтетизираните елементи имаат трибуквени симболи врз основа на нивниот атмоски број. На пример, [[хасиум]]от имал привремен симбол „Uno“, согласно неговото привремено име унилоктиум ('''''u'''n'''n'''il'''o'''ctium'').
 
Покрај ова, на хемиските симболи им се додаваат надзнаци и подзнаци (горен и долен индекс) за да се претстави [[изотоп]]от на атомот. Надзнак се употребува и за да се обележи [[јонизација]] или [[оксидационен број]] на елементот.

Прегледник