Прејди на содржината

Меѓународно биро за тегови и мерки: Разлика помеѓу преработките

с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
[[Податотека:BIPM courtyard.jpg|мини|260п|Зградата на бирото]]
'''Меѓународното биро за тегови и мерки''' или '''МБТМ''' ([[фр.]] ''Bureau international des poids et mesures'', '''BIPM''') е мешународнамеѓународна организација за [[стандардизација]], еден од трите органи што раководат со [[Меѓународен систем на мерни единици|Меѓународниот систем на мерни единици]] (SI) согласно условите на [[Метарска конвенција|Метарската конвенција]] (''Convention du Mètre'').
 
==Историја==