Разлика помеѓу преработките на „Систем за излачување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Luckas-bot)
Тие се карактеристични за повеќето [[членконоги]], особено за [[инсект]]ите. По [[Морфологија (биологија)|морфологија]] се цевковидни и се наоѓаат меѓу средното и задното црево од дигестивниот систем. Тие ги транспортираат водата, уреата и некои [[јон]]и преку [[активен транспорт]] од [[Целомска течност|целомската течност]] во дигестивниот систем. Потоа во [[ректум]]от уреата се таложи и кристализира и се одделува од остатокот. Овој дел се реапсорбира по пат на [[осмоза]] назад во целомската течност, додека уреата, заедно со [[фецес]]от се отстранува во вид на сув екскрет.
 
=== ПичкаБубрези ===
Бубрезите се еволутивно најусовршените екскреторни органи. Се среќаваат кај повеќето ‘рбетници. Тие функционираат по терк на метанефридиите. Постојат морфолошки различни видови на бубрези - од лентовидни кај [[риби]]те до гравовидни кај [[луѓе]]то.
 
[[ru:Выделительная система]]
[[tl:Sistemang pang-alis ng mga dumi]]
[[uk:Видільна система]]
[[uk:КУРВА]]
7

уредувања

Прегледник