Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Државнознаме/doc“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
#:Во случајов го користиме кодот на Италија (ITA) за да го добиеме исправното знаме и име на земјата. Во многу други случаи веројатно е подобро да се користи {{шв|знаме}} за да се добие истото (т.е. <code><nowiki>{{знаме|Италија}}</nowiki></code>). Меѓутоа {{шв|државнознаме}} може да се користи во други шаблони (како инфокутии) за да можат кодовите да се применат во параметрите на тој шаблон.
# <code><nowiki>{{државнознаме|ITA|1861}}</nowiki></code> → {{државнознаме|ITA|1861}}
#:Слично на првиот промерпример, но со параметар за историска варијанта на знамето. Можете да забележите дека врската гласи <code><nowiki>[[Италија]]</nowiki></code>.
# <code><nowiki>{{државнознаме|Кралство Италија}}</nowiki></code> → {{државнознаме|Кралство Италија}}
#:Во случајов употребуваме друг [[:Категорија:Шаблони за податоци за земји|шаблон за податоци за земја]] за да се прикаже друга статија на врската (во случајов <code><nowiki>[[Кралство Италија|Италија]]</nowiki></code>). Споредете го ова со <code><nowiki>{{знаме|Кралство Италија}}</nowiki></code> → {{знаме|Кралство Италија}}, каде „Кралство Италија“ е текстот за приказ на врската. Затоа, изборот на <code>државнознаме</code> или <code>знаме</code> зависи од саканиот текст за приказ. Шаблоните се сосем истоветни во секој друг поглед.

Прегледник