Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Државнознаме/doc“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Потстраница за документација}}
<!-- ВЕ МОЛИМЕ ДОДАВАЈТЕ КАТЕГОРИИ И ИНТЕРВИКИ ВРСКИ НА ДНОТО НА ОВАА СТРАНИЦА. -->
==Употреба==
<nowiki>{{Flagcountry|Франција}}</nowiki> → {{Flagcountry|Франција}} <br/>
<nowiki>{{Flagcountry|FRA}}</nowiki> → {{Flagcountry|FRA}}
 
==Опис==
<nowiki>{{flagcountry|Франција|name=France}}</nowiki> → {{flagcountry|Франција|name=France}} <br/>
<code><nowiki>{{flagcountryдржавнознаме|Franceземја|variant|size=40px}}</nowiki> → {{flagcountry|France|size=40px}}</code>
 
Produces a flag icon attached to a wikilinked article. This template is similar to the more widely-used {{tl|flag}} template, but is more useful for two situations described below.
<nowiki>{{flagcountry|France|free|size =50п}}</nowiki> → {{flagcountry|France|free|size =50п}}
;Parameters
 
*''земја'' — или името на земјата, или (во некои случаи) код на земјата со три букви (на пр. MKD, според [[ISO 3166-1 alpha-3]])
==Видете исто така==
*''variant'' (незадолжително) — за укажување на друго старо, историско знаме. Овој параметар е документиран на соодветниот шаблон во [[:Категорија:Шаблони за податоци за земји]].
*''size'' (незадолжително) — за менување на големината на знаменцето.
 
==Примери за употреба==
# <code><nowiki>{{државнознаме|ITA}}</nowiki></code> → {{државнознаме|ITA}}
#:Во случајов го користиме кодот на Италија (ITA) за да го добиеме исправното знаме и име на земјата. Во многу други случаи веројатно е подобро да се користи {{шв|знаме}} за да се добие истото (т.е. <code><nowiki>{{знаме|Италија}}</nowiki></code>). Меѓутоа {{шв|државнознаме}} може да се користи во други шаблони (како инфокутии) за да можат кодовите да се применат во параметрите на тој шаблон.
# <code><nowiki>{{државнознаме|ITA|1861}}</nowiki></code> → {{државнознаме|ITA|1861}}
#:Слично на првиот промер, но со параметар за историска варијанта на знамето. Можете да забележите дека врската гласи <code><nowiki>[[Италија]]</nowiki></code>.
# <code><nowiki>{{државнознаме|Кралство Италија}}</nowiki></code> → {{државнознаме|Кралство Италија}}
#:Во случајов употребуваме друг [[:Категорија:Шаблони за податоци за земји|шаблон за податоци за земја]] за да се прикаже друга статија на врската (во случајов <code><nowiki>[[Кралство Италија|Италија]]</nowiki></code>). Споредете го ова со <code><nowiki>{{знаме|Кралство Италија}}</nowiki></code> → {{знаме|Кралство Италија}}, каде „Кралство Италија“ е текстот за приказ на врската. Затоа, изборот на <code>државнознаме</code> или <code>знаме</code> зависи од саканиот текст за приказ. Шаблоните се сосем истоветни во секој друг поглед.
<includeonly>
<!-- ДОДАВАЈТЕ КАТЕГОРИИ ПОД ОВОЈ РЕД -->
 
 
<!-- ДОДАВАЈТЕ ИНТЕРВИКИЈА ПОД ОВОЈ РЕД -->
 
[[Категорија:Шаблони за знамиња|{{СТРАНИЦА}}]]
 
[[cy:Nodyn:Banergwlad]]
[[en:Template:Flagcountry]]
[[fr:Template:Flagcountry]]
[[id:Templat:Flagcountry]]
[[os:Шаблон:Флагификаци]]
[[ko:틀:국기나라]]
[[ja:Template:Flagcountry]]
[[pt:Predefinição:Flagcountry]]
[[sl:Predloga:Zastava države]]
[[sv:Mall:Flaggbild2]]
[[uk:Шаблон:Країна з прапорцем]]
[[ru:Шаблон:Флагификация]]
</includeonly>

Прегледник