Разлика помеѓу преработките на „Базилика Свети Јован Латерански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
|facade_direction=
|year_completed=
|construction_cost= è
|capacity=
|length=
}}
 
'''Црквата Свети Јован Латерански''' ([[италијански јазик|италијански]] :''Basilica di San Giovanni in Laterano'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Рим]], [[Италија]] и е во склопот на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Црквата е една од најстарите [[базилика|базилики]] во [[Рим]], изградена во [[324]] година, и е т.н. [[мајкаматична црква]] на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]]. Нејзин последен архитект е [[Агостино Валини]], изградена со елементи на [[барок|барокот]].
 
{{DEFAULTSORT:Јован Латерански}}

Прегледник