Разлика помеѓу преработките на „Министерство за разузнавање на Иран“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Политики на Иран}}
'''Министерството за разузнавање и државна безбедност''' ([[фарсиперсиски]]: وزارت اطلاعات و امنیت کشور ''Vezarat-e Ettela'at va Amniat-e Keshvar'') е првостепена разузнавачка служба во [[Иран|Исламската Република Иран]]. Позната е и како '''ВЕВАК''' (''VEVAK'').
 
Ова министерство е оформено на [[18 август]] [[1984]].
* [http://www.globalsecurity.org/intell/world/iran/vevak.htm Ministry of Intelligence and Security (MOIS) Vezarat-e Ettela'at va Amniat-e Keshvar VEVAK]
 
[[Категорија:ПолитикиПолитика на Иран]]
 
[[de:Vezarate Ettelaat Va Amniate Keshwar (VEVAK)]]

Прегледник