Разлика помеѓу преработките на „31 јули (починале)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 910 бајти ,  пред 14 години
с
нема опис на уредувањето
с (Нова страница: {| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};" |valign="top" align="right"|[[...)
 
с
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};"
|valign="top" align="right"|[[1784]] 
|[[Дени Дидро]], [[Франција|француски]] [[филозоф]], [[енциклопедист]], критичар на религиозниот морал и носител на [[Просветителство|просветителската мисла]] од предреволуционерна [[Франција]]. Со своите дела влијаеше врз расположението на граѓаните во борбата против феудалниот и апсолутистичкиот режим. Главни негови дела се „''Писма на слепите''“, „''Разговор на Даламбер и Дидро''“, „''Мисли на толкување на природата''“. Роден е на [[5 октомври]] [[1713]] година.
|-
|valign="top" align="right"|[[1886]] 
|[[Франц Лист]], [[Унгарија|унгарски]] [[пијано|пијанист]] и [[композитор]], [[музика|музичар]] со [[Романтизам|романтичарско определување]] и предводник на германската школа. Тој беше пијанистички [[виртуоз]], кој изгради модерна техника и нов звучно брилијантен клавирски стил. Зад себе остави симфониски поеми, низа камерни дела за [[оргули]] и вокални дела. Роден е во Доборјан, на [[22 октомври]] [[1811]] година.
 
|}
<noinclude>

Прегледник