Разлика помеѓу преработките на „Атомска маса“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 33 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: Промена на шаблон: Хемо-никулец
с (Бот додава Шаблон: Без извори)
с (Бот: Промена на шаблон: Хемо-никулец)
Речиси сите атомски маси на елементите во [[Периоден систем|периодниот систем]] растат одејќи и по [[Група (хемија)|група]] и по [[периода]]. Ова се должи на фактот што елементите во периодниот систем се подредени по растење на нивните [[Атомски број|атомски броеви]]. Со растење на атомските броеви, се очекува да растат и [[Масен број|масените броеви]] и атомските маси. Сепак, поради тоа што елементите во [[природа]]та постојат во вид на [[Смеса|смеси]] од [[изотоп]]и, постојат неколку исклучоци. На пример, релативната атомска маса на [[кобалт]]от е поголема од онаа на [[никел]]от, иако никелот има поголем реден (атомски) број.
 
{{Никулец од областа на хемијата}}
{{Хемо-никулец}}
 
[[Категорија:Хемија]]
941.847

уредувања

Прегледник