Црвена боја (хералдика): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Robot - Replacing image MacedoniaCoA1595.jpg with Coat of arms od Macedonia 1595.jpg
с (Бот: козметички промени)
с (Robot - Replacing image MacedoniaCoA1595.jpg with Coat of arms od Macedonia 1595.jpg)
[[Податотека:Heraldic_Shield_Gules.svg|thumb|right|140px|Црвена боја на штит, колоритна и шпартана]]
[[Податотека:MacedoniaCoA1595Coat of arms od Macedonia 1595.jpg|thumb|180px|[[Македонски лав|Земскиот грб на Македонија]] од 1595 г. со крунисан буен лав на црвено поле. Од [[грбовник]]от Корениќ-Неориќ]]
 
Во [[хералдика]]та, '''црвената''' (меѓународно: ''gules'') е [[боја (хералдика)|боја]] која ѝ припаѓа на класата темни бои. Во графиката, оваа боја се прикажува со вертикални пруги, или обележана со кратенката '''Ц''' <ref>[http://heraldika.org.mk/MKHerald-2.pdf Македонски хералдички терминолошки речник], [[Македонски Хералд]] Бр.2</ref>.
941.847

уредувања

Прегледник