Румињахуи: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 30 бајти ,  пред 12 години
с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: thumb|200px|Споменик на Румињахуи во [[Еквадор.]] '''Румињахуи''' (роден во [[1...)
 
с (Бот: козметички промени)
[[ImageПодатотека:Ruminahui Otavalo.jpg|thumb|200px|Споменик на Румињахуи во [[Еквадор]].]]
 
'''Румињахуи''' (роден во [[15 век]], умрел на [[25 јуни]] [[1535]]) бил [[Инка]] генерал кој по смртта на [[Сапа Инка]] [[Атахуалпа]] го продолжил отпорот против [[Шпанско освојување на Империјата на Инките|шпанската инвазија]] во [[Тавантинсују]] во [[1533]].
Румињахуи бил роден во [[Пиларо]] и родно име му било ''Ати II Пилахуаско''. Историчарите кои се занимаваат со историјата на Инките, веруваат дека овој бил полубрат на [[Атахуалпа]]. Некогото име на [[кечуански јазик]] значи „лице од камен“
 
== Видете исто така ==
* [[Атахуалпа]]
* [[Инки]]
{{Инки-никулец}}
 
[[Категорија:Инки]]
 
[[Category:Инки]]
 
[[ca:Rumiñahui]]
941.847

уредувања

Прегледник