Софија (кралица на Шпанија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Софија
Sofía
Кралица на Шпанија
(more)
На позиција22 ноември 1975 – денес
СопружникХуан Карлос I
ДецаПринцеза Елена
Принцеза Кристина
Принц Филип
Полно име
англиски: Sophia Margaret Victoria Frederica
шпански: Sofía Margarita Victoria Federica
грчки: Σοφία Μαργαρίτα Βικτωρία Φρειδερίκη
ДинастијаДинастија Бурбони
Династија Шлезвиг-Холштајн-Сондербург-Гликсбург
ТаткоПавле
МајкаФредерика
ВероисповедРимокатолик
претходно. Грчка Православна црква
ПотписСофија Sofía's signature

Кралица Софија (шпански: Su Majestad doña Sofía de Grecia) е кралица на Шпанија, и сопруга на моменталниот шпански крал Хуан Карлос I[1][2].

Таа е родена на 2 ноември 1938 година во Атина, Грција, како ќерка на грчкиот крал Павле и неговата сопруга Фредерика. Кралица Софија е сестра на последниот крал на Грција, Константин II. Освен со грчкото кралско семејство, таа е во блиски роднински врски и со кралските семејства на Велика Британија и Данска.

Во брак со шпанскиот крал стапила на 14 мај 1962 година, кој го сретнала на еден грчки остров во 1954 година. За да се омажи за шпанскиот крал, православната Софија морала да се откаже од правата на грчкиот престол и да стане католик. Во 1975 година, по смртта на Франсиско Франко, Хуан Карлос I се качил ан шпанскиот престол, а Софија била објавена за кралица на Шпанија. Тие имаат три деца:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Royal house of Bourbon, Unknown publisher, unknown date (accessed 19 January 2007)
  2. Her majesty the Queen www.sispain.org unknown date (accessed 19 January 2007)