Солист

Од Википедија — слободната енциклопедија
Солист на виолина, Николо Паганини, 1830 година.

Во уметноста, солист[1] (англиски: soloist)[2] е лице кое само извршуваува одредена работа или во однос на средината е во прв план додека го прави тоа.

Солист може да се однесува на:

Само врвен солист може да биде уметник.

Извори[уреди | уреди извор]

  1. Инструменталиста, Солиста
  2. Властимир Перичиќ, Вишејезични речник музичких термина]]