Прејди на содржината

Собејски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Собејски јазик
Yarsun
Застапен воИндонезија
ПодрачјеПапуа
НародСобејци
Говорници(1000 во 200 г.)
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sob

Собејскиот, или познат како бигански, имаски или ликиски, е австронезиски јазик кој се зборува во Индонезија, на островот Нова Гвинеја. Јазикот е дел од подгрупага на сармски јазици од групата на западноокеански јазици.[1]

Фонологија[уреди | уреди извор]

Самогласки
предни централни задни
високи i u
средни e o
ниски a
Согласки
усни забни алвеоларни меконепчени грлени
безвучни експлозивни p t c k
звучни експлозивни b d g
струјни f s
носни m n
ликвидни r
апроксимантни w y

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Собејски јазик на Ethnologue (англиски)

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]