Соб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Средиштето на Соб со истоимениот дворец
Грб

Соб (унгарски: Szob, словачки: Soba) — град во северна Унгарија. Соб е град во округот Пешта.

Според податоците од 2008 година, градот имал 2.971 жител.

Локацијата на градот[уреди | уреди извор]

Градот Соб е сместен во северниот дел на Унгарија, на државната граница со Словачка, од која се разграничува граничниот премин Ипељ. Соб е оддалечен околу 75 километри северно од главниот град Будимпешта.

Соб всушност е формирана на устието, каде што Дунав се влева во помалата река Ипељ. Устието од 1918 година е најниска точка на Словачка на Дунав. Тој е спротивно од реката што се граничи со Унгарија и Словачка, а Дунав токму во Соб целосно влегува во територијата на Унгарија.

Соб се наоѓа во северниот дел на Панонската Низина, на влезот на Вишеградската клусура на Дунав. Надморската височина на градот е околу 110 м. Северно од градот се издигнуваат најјужните планини Татри.

Галерија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]