Снежното Кралство 2

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Снежното Кралство 2“
Плакатот на македонски
Режисер
ПродуцентПитер дел Вечо
Главни улоги
МонтажаЏеф Драхејм
Студио
ДистрибутерWalt Disney Studios
Motion Pictures
Премиера7 ноември 2019 г. (театар Долби)
22 ноември 2019 (САД)
Времетраење103 минути
Земја САД
Јазик
Буџет150 милиони долари
Бруто заработка1,453 милијарди долари
ПретходенСнежното Кралство

Снежното Кралство 2 (англиски: Frozen 2), познат и како Снежното Кралство II — американски 3Д-компјутерски анимиран музички фантазиски филм со продукција на Волт Дизни анимација студио. 58-от анимиран филм во продукција на студиото, тоа исто така и продолжение на филмот „ Frozen“ (2013)гикува со враќање на режисерите Крис Бак и Џенифер Ли, продуцентот Питер Дел Вечо, текстописците Кристен Андерсон-Лопес и Роберт Лопес и композиторот Кристоф Бек. Ли, исто така, се враќа како сценарист, нацртувајќи го сценариото од приказната од неа, Бак, Марк Е. Смит, Андерсон-Лопес и Лопес, додека Бајрон Хауард го продуцирал филмот.[б 1] Ветеранскиот глас на ветеранот Кристен Бел, Идина Мензел, Џош Гад, Џонатан Гроф и Каријан Хиндс се враќаат како претходни ликови, а на нив им се придружуваат и новодојдените Стерлинг К. Браун, Еван Рејчел Вуд, Алфред Молина, Марта Плимптон, Јејсон Ритер, Рејчел Метјус и Џереми Систо.

Поставени три години по настаните на првиот филм, приказната ги следи Елса, Ана, Кристоф, Олаф и Свен, кои тргнуваат на патување над нивното кралство Арендел со цел да го откријат потеклото на магичните сили на Елса и да го спасат своето кралство по мистериозен глас се јавува на Елса.

Содржина[уреди | уреди извор]

Кралот Агнарл од Арендел им раскажува приказна на своите мали деца, Елса и Ана, дека нивниот дедо, кралот Рунард, воспоставил договор со соседното племе на Нортулдра со тоа што граделе брана во нивната татковина, Маѓепсаната шума. Сепак, проследува тепачка, чив резултат е смртта на Рунард. Битката ги разлути елементарните духови на Земјата, пожарот, водата и воздухот на шумата. Духовите исчезнуваат и ѕидот на магла ги стапи во застој сите во Магијата шума. Младиот Агнар едвај бега заради помош на непознат спасител.

Три години по нејзиното крунисување, [б 2] Елса ја слави есента во кралството со Ана, снешкото Олаф, собирачот на мраз Кристоф и ирвасот на Кристоф, Свен. Кога Елса ќе чуе еден мистериозен глас, повикувајќи ја неа, таа го следи и ненамерно ги буди елементарните духови, кои го нарушуваат Арендел, принудувајќи ги сите во кралството да се евакуираат. Коленијата Гранд Паби и Тролс пристигнуваат во Арендел, а Паби информира дека тие мора да ги постават работите правилно откривајќи ја вистината за минатото на кралството.

Елса, Ана, Олаф, Кристоф и Свен тргнуваат во маѓепсаната шума, следејќи го мистериозниот глас. По замаглените делови со допир на Елса, се појавува воздушниот дух, во форма на торнадо, и ги гуши сите во својот вител. Елса го запира тоа, формирајќи збир на скулптури од мраз. Сестрите откриваат дека скулптурите се слики од минатото на нивниот татко и дека нивната мајка, кралицата Идуна, била Нортулдра и била таа што го спасила Агнар. Тие се сретнуваат со Нортулдра и војската од аренделиски војници кои сè уште се во судир едни со други пред да се појави духот „Оган“. Елса открива дека духот е вознемирен магичен самамандер и го смирува. Елса и Ана договорија примирје меѓу војниците и Нортулдра, објаснувајќи дека нивната мајка е Нортулдран, а нивниот татко е Аренделијан. Тие подоцна дознаваат за постоењето на петти дух кој ќе ги обедини луѓето и магијата на природата.

Елса, Ана и Олаф продолжуваат да се насочуваат кон север, оставајќи ги зад себе Кристоф и Свен. Тие го наоѓаат уништениот брод на нивните родители и картата со пат до Атохаан, митска река која им ја кажала нивната мајка да ги содржи сите објаснувања за минатото. Елса ги испраќа Ана и Олаф на безбедно место и продолжува сама. Таа го среќава и го скротува „Nøkk“, водниот дух кој го чува морето до Атохалан. Постигнувајќи го Атохалан, Елса открива дека гласот што ја повикува е Идуна; дека нејзините овластувања биле дадени по природа заради несебичното дејствување на Идуна за спасување на Агнар; и дека самата Елса е петтиот дух.

Потоа Елса дознава дека браната била изградена како ѓубре за да се намалат ресурсите на Нортулдра, бидејќи не му се допаднала на кралот Рунард за поврзаноста на племето со магијата и неговата намера да го вклучи регионот во неговото кралство. Таа исто така дознава дека тој бил тој што го иницирал конфликтот убивајќи го невооружениот водач на Нортулдра. Елса ги испраќа овие информации до Ана пред да се замрзне заради впуштање во најопасниот дел на Ахтолан. Ова пак предизвикува Олаф да избледи.

Ана ја прима пораката на Елса и заклучува дека браната мора да биде уништена за да се врати мирот. Ана ги наоѓа и разбудува гигантските Земји духови и ги привлекува кон браната. Гигантите фрлаат камења насочени кон Ана кои ја уништуваат браната, испраќајќи потоп по фјордот кон кралството. Елса се одмрзнува и се враќа во Арендел, пренасочувајќи ја поплавата и го спаси кралството.

Како што ѕидот од маглата исчезнува, Елса се соединува со Ана и го оживува Олаф. Кристоф бара од Ана да се омажи за него и таа прифаќа. Елса објаснува дека таа и Ана сега се мостот меѓу луѓето и магичните духови. Ана станува нова кралица на Арендел, додека Елса станува заштитник на маѓепсаната шума, која редовно ја посетува Арендел, како што мирот се врати.

Улоги[уреди | уреди извор]

 • Кристен Бел како Ана, принцезата на Арендел и помладата сестра на Елса
  • Хедли Ганавеј и Ливви Стубентрах (архивиран звук) како млада Ана
 • Идина Менцел како Елса, кралицата на Арендел и постарата сестра на Ана која поседува магични моќ на мраз [4]
  • Матеа Конфорти и Ева Бела (архивиран звук) како Јанг Елса
 • Џош Гад како Олаф, чувствителен снежен човек, создаден од магијата на Елса
 • Џонатан Гроф како Кристоф, собирач на мраз и момче на Ана
  • Гроф ги обезбедува и гласовите на Свен и ирвасите.
 • Стерлинг К. Браун како Матијас, водач на групата војници на Арендел, кои биле заробени во маѓепсаната шума повеќе од триесет години.
 • Еван Рејчел Вуд како Идуна, мајка на Елса и Ана и сопруга на Агнар.[5] Вуд е улога затоа што нејзиниот топол глас звучи малку како гласовите и на Менцел и на Бел, но и звучи поинаку од обајцата.[6] Режисерот Ли претходно ја искажа сингл линијата на Идуна во првиот филм.[7]
  • Делани Роуз Стин како млада Идуна
 • Алфред Молина како Агнар, татко на Елса и Ана и сопруг на Идуна. Тој претходно беше искажан од Морис Ламарче во првиот филм.
  • Џексон Стајн како млад Агнар
 • Марта Плимптон како Јелена, водач на племето Нортулдра.
 • Џејсон Ритер како Рајдер, член на Нортулдра, братот на Хејмарен кој ја дели љубовта на Кристоф за ирваси.[8]
 • Рејчел Метјус како Хонимарен, член на Нортулдра, сестра на Рајдер која сака да донесе мир во маѓепсаната шума.[9]
 • Џереми Систо како крал Рунард, таткото на Агнар и дедото на Елса и Ана.[10]
 • Каријан Хиндс како Паби, водач на Рок троловите.
 • Аурора како глас, повик од сеќавањето на Младата Идуна да ја одведе Елса кон Атохалан. Незаборавниот повик на „Глас“ од 4 белешки е изведен од „ Дис irae“, но се испорачува на начин инспириран од скандинавското кулинг.[11]

Покрај тоа, Алан Тудик дава гласови до стража, водач на Нортулдра и војник од Аренделија. Архивите на звуците се користат во сцената на Ахтохалан за Тудик како Војводата од Веселтон и Сантино Фонтана како Ханс, принц од Јужните острови кои се обидоа да ја преземат Арендел.[4] Пол Бригс исто така кратко ја реваншира својата улога како Маршамалоу, џиновско снежно чудовиште создадено од Елса.

Award Date of ceremony Category Recipient(s) and nominee(s) Result Ref(s)
Academy Awards February 9, 2020 Best Original Song Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (for "Into the Unknown") Номинирана [12]
Art Directors Guild Awards February 1, 2020 Excellence in Production Design for an Animated Film Michael Giaimo Номинирана [13]
Alliance of Women Film Journalists Awards January 10, 2020 Best Animated Feature Frozen II Номинирана
[14]
Best Animated Female Kristen Bell Номинирана
Idina Menzel Номинирана
American Cinema Editors January 17, 2020 Best Edited Animated Feature Film Jeff Draheim Номинирана [15]
Annie Awards January 25, 2020 Best Animated Feature Peter Del Vecho Номинирана [16]
Outstanding Achievement for Animated Effects in an Animated Production Benjamin Fiske, Alex Moaveni, Jesse Erickson, Dimitre Berberov, Kee Nam Suong Победничка
Outstanding Achievement for Character Animation in an Animated Feature Production Andrew Ford Номинирана
Outstanding Achievement for Character Design in an Animated Feature Production Bill Schwab Номинирана
Outstanding Achievement for Directing in an Animated Feature Production Jennifer Lee, Chris Buck Номинирана
Outstanding Achievement for Music in an Animated Feature Production Christophe Beck (score), Frode Fjellheim, Kristen Anderson-Lopez, Robert Lopez (songs) Номинирана
Outstanding Achievement for Voice Acting in an Animated Feature Production Josh Gad Победничка
Outstanding Achievement for Writing in an Animated Feature Production Jennifer Lee Номинирана
British Academy Film Awards February 2, 2019 Best Animated Film Chris Buck, Jennifer Lee and Peter Del Vecho Номинирана [17]
Casting Society of America January 30, 2020 Animation Jamie Sparer Roberts and Sarah Raoufpur (Associate) Номинирана [18]
Critics' Choice Movie Awards January 12, 2020 Best Animated Feature Frozen II Номинирана [19]
Best Song Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (for "Into the Unknown") Номинирана
Golden Globe Awards January 5, 2020 Best Animated Feature Film Frozen II Номинирана [20]
Best Original Song<span typeof="mw:Entity" id="mwA24"> </span>– Motion Picture Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (for "Into the Unknown") Номинирана
Music City Film Critics Association Awards January 10, 2020 Best Animated Feature Frozen II Номинирана
[21]
Best Original Song Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (for "Into the Unknown") Номинирана
Producers Guild of America Awards January 18, 2020 Outstanding Producer of Animated Theatrical Motion Pictures Frozen II Номинирана [22]
Satellite Awards December 19, 2019 Best Original Song Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez (for "Into the Unknown") Номинирана [23][24]
Visual Effects Society Awards January 29, 2020 Outstanding Visual Effects in an Animated Feature Steve Goldberg, Peter Del Vecho, Mark Hammel, Michael Giaimo Номинирана [25]
Outstanding Animated Character in an Animated Feature Svetla Radivoeva, Marc Bryant, Richard E. Lehmann, Cameron Black (for "The Water Nøkk) Номинирана
Outstanding Created Environment in an Animated Feature Samy Segura, Jay V. Jackson, Justin Cram, Scott Townsend (for "Giants' Gorge") Номинирана
Outstanding Effects Simulations in an Animated Feature Erin V. Ramos, Scott Townsend, Thomas Wickes, Rattanin Sirinaruemarn Победничка

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Barnes, Brooks (June 8, 2018). „Pixar co-founder to leave Disney after 'missteps'. CNBC. Посетено на June 9, 2018.
 2. Kit, Borys (June 19, 2018). „Pete Docter, Jennifer Lee to Lead Pixar, Disney Animation“. The Hollywood Reporter. Посетено на June 19, 2018.
 3. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име PressKit.
 4. 4,0 4,1 Sharf, Zack (February 13, 2019). 'Frozen 2' First Trailer: Elsa and Anna Return in Dazzling New Footage“. IndieWire. Архивирано од изворникот на February 16, 2019. Посетено на February 15, 2019.
 5. Muncy, Julie (August 24, 2019). „Everything We Learned About Disney's Upcoming Movies: Frozen 2, Cruella, Pixar's Soul, and More“. Архивирано од изворникот на August 24, 2019. Посетено на August 24, 2019.
 6. Grobar, Matt (16 December 2019). 'Frozen 2' Songwriters Kristen Anderson-Lopez & Robert Lopez Mature Disney Characters With Seven New Original Songs“. Deadline.com. Penske Media Corporation. Посетено на 17 December 2019.
 7. „How Well Do You Know… Frozen?“. OhmyDisney.com. January 29, 2014. Архивирано од изворникот на July 26, 2019. Посетено на September 18, 2019.
 8. „Is that you, Anna and Elsa? 'Frozen 2' trailer suggests a Marvel-style tale“. Los Angeles Times (англиски). September 23, 2019. Посетено на September 23, 2019.
 9. Angeline Jane Bernabe (September 23, 2019). „New 'Frozen 2' trailer: Anna and Elsa embark on journey into the enchanted forest“. Good Morning America. Посетено на September 23, 2019.
 10. „Jeremy Sisto's Kids Say He's the Coolest Dad Ever for Being in 'Frozen 2'. Архивирано од изворникот на November 8, 2019. Посетено на November 8, 2019.
 11. Cohn, Gabe (November 29, 2019). „How to Follow Up 'Frozen'? With Melancholy and a Power Ballad“. The New York Times. The New York Times Company. Посетено на November 30, 2019.
 12. Monroe, Jazz. „Oscar Nominations 2020: Elton John and Randy Newman Up for Best Original Song, Beyoncé and Thom Yorke Shut Out“. Pitchfork (англиски). Посетено на 13 January 2020.
 13. Tangcay, Jazz (January 31, 2020). 'Parasite,' 'Once Upon a Time in Hollywood' Win Top Honors at Art Directors Guild Awards“. Variety. Посетено на February 2, 2020.
 14. Davis, Clayton (2019-12-22). „Alliance of Women Film Journalists 2019 Nominees Announced: 'The Irishman', 'Marriage Story', and 'Once Upon A Time' Lead • AwardsCircuit | Entertainment, Predictions, Reviews“. AwardsCircuit | Entertainment, Predictions, Reviews (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 2019-12-23.
 15. „Frozen II - Awards“. IMDb. January 18, 2020.
 16. „Annie Awards 47“. Annie Awards. January 25, 2020.
 17. „Explore The awards“. BAFTA Awards. Посетено на 7 January 2019.
 18. Schaffstall, Katherine (January 2, 2020). „Artios Awards: 'Hustlers,' 'Knives Out,' 'Rocketman' Among Casting Society Film Nominees“. The Hollywood Reporter (англиски). Посетено на January 6, 2020.
 19. „25th Critics' Choice Awards“ (Press release). Critics' Choice Awards. December 8, 2019. Посетено на December 8, 2019.
 20. „Golden Globes: Full List of Nominations“. The Hollywood Reporter. Посетено на December 9, 2019.
 21. Peña, Jessica (2019-12-23). „Music City Film Critics' Association Nominations: 'Little Women,' 'Apollo 11' & 'Marriage Story' Among Mentions • AwardsCircuit | Entertainment, Predictions, Reviews“. AwardsCircuit | Entertainment, Predictions, Reviews (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-12-24. Посетено на 2019-12-24.
 22. B. Vary, Adam (January 18, 2020). „PGA Awards Winners: Complete List“. Variety. Посетено на January 19, 2020.
 23. Peterson, Karen (December 3, 2019). „24th Satellite Awards Announce Nominations, 'Ford v Ferrari' Leads the Way“. Awards Circuit. Архивирано од изворникот на 2019-12-09. Посетено на December 25, 2019.
 24. „2019 Winners“. International Press Academy. Посетено на December 25, 2019.
 25. „Visual Effects Society Announces Winners of the 18th Annual VES Awards“. Visual Effects Society. January 30, 2020.


Грешка во наводот: Има ознаки <ref> за група именувана како „б“, но нема соодветна ознака <references group="б"/>.