Џереми Систо

Од Википедија — слободната енциклопедија
Џереми Систо
Систо за време на снимање на филм во (2008)
Роден(а)Џереми Мертон Систо
6 октомври 1974(1974-10-06)(49 г.)[1]
Калифорнија, САД
Занимање
  • глумец
  • продуцент
  • писател

Џереми Мертон Систо (роден на 6 октомври 1974 година) е американски глумец, продуцент и писател. Систо имал повторливи улоги како Били Ченовит во шесте нозе во HBO и како детектив Кир Лупо во законот и редот на NBC . Тој исто така глумел во комедијата Клуеса (1995), библискиот телевизиски филм Исус (1999), драмата Тринаесет (2003) и хорор филмот Погрешен пресврт (2003). Во 2004 година беше номиниран за награда на кругот на драмите критичари на Лос Анџелес, за одлична изведба во претстава. Во 2006 година, Систо глумел во Фестен на Бродвеј .

Систо го напишал сценариото за комедискиот филм Break Point (2014), во кое исто така глумел. Во 2015 година, тој глумеше во A&E ' The Returned . Од 2016 до 2018 година, Систо го глумеше Фреди Грин во драмската серија мразIce Audience Network “. Од 2018 година, Sisto глуми како помошник специјален агент за задолжување во улога како Џубал Валентајн во CBS драма серијата ФБИ .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Jeremy M Sisto: California, Birth Index, 1905-1995“. FamilySearch. Посетено на August 8, 2014. Jeremy M Sisto, 06 Oct 1974; citing Nevada, California, United States, Department of Health Services, Vital Statistics Department, Sacramento.