Прејди на содржината

Смешна девојка

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Смешна девојка“ (англиски: Funny Girl) — филм од 1968 година, режиран од Вилијам Вајлер (William Wyler) по сценариото на Изобел Ленарт (Isobel Lennart), засновано врз нејзината книга. Всушност, филмот претставува екранизација на истоимениот мјузикл од 1964 година во кој, исто така, играла Стрејсенд. Главните улоги ги играат: Барбра Стрејсенд (Barbra Streisand), Омар Шариф (Omar Sharif) и Кеј Медфорд (Kay Medford). За својата улога, Стрејсенд била наградена со „Оскар“ за најдобра женска улога, како и со повеќе други награди. Филмот се смета за еден од најдобрите филмски мјузикли во историјата.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува животот на славната американска комичарка и забавувачка од почетокот на 20. век, Фани Брајс (ја игра Стрејсенд). Најпрвин е прикажан нејзиниот пат до славата, како една од девојките на Зигфилд, а потоа и останатиот дел од нејзината кариера, особено односот со претприемачот и комарџијата Ник Арнстајн (го игра Шариф).

Наводи[уреди | уреди извор]