Слободанка Костова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Слободанка Костова
Родена Слободанка Тодорова
19 јули 1929 (1929-07-19) (90 г.)
Скопје, Кралство Југославија
Националност Македонка
Занимање социјален работник


Слободанка Костова (моминско: Тодорова; 19 јули 1929 во Скопје) — македонска социјална работничка и основач на Заводот за геријатрија и геријатриска служба во Скопје во 1976 година, чиј прв и долгогодишен директор и била.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Костова, Слободанка Тодорова“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 744. (2009). Скопје: МАНУ.