Слатководен екосистем

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Слатководните екосистеми се водни екосистеми. Тука спаѓаат езерата барите, реките, потоците и мочуришта. Тие се разликуваат од морските екосистеми по тоа што овие содржат многу повеќе сол. Слатководните живеалишта се класификуваат по различни фактори како температурата, светлинската пропусност и вегетацијата.


Видете исто така[уреди | уреди извор]

Библиографија[уреди | уреди извор]


Lanishr.jpgОваа статија поврзана со екологијата е никулец. Можете да помогнете со тоа што ќе ја проширите.