Скопје (депо на монети)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скопје is located in Македонија
Скопје
Местоположба на Скопје во Македонија
Местоположба 42°00′03″N 21°25′46″E / 42.00083° СГШ; 21.42944° ИГД / 42.00083; 21.42944Координати: 42°00′03″N 21°25′46″E / 42.00083° СГШ; 21.42944° ИГД / 42.00083; 21.42944
Основни податоци
Место Скопје
Општина Скопје
Тип

Археомак 2.0 графички знак (депо на монети).svg депо на монети


Период среден век
Портал „Археологија“

Скопјеархеолошко наоѓалиште во Скопско. Претставува депо на средновековни монети.

Од непознат локалитет во околината на градот потекнуваат 1.700 бакарни скифати од XII-XIII век. Монетите се чуваат во Народниот музеј во Белград.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Грозданов, Цветан; Коцо, Димче; и др. (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Т. 2. Скопје: МАНУ. стр. 385. ISBN 9989-649-28-6.