Прејди на содржината

Скелефте (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лејонстромсброн, Скелефте
Лејонстромсброн, Скелефте

Скелефтерека во северна Шведска; една од главните реки Норланд.

Географија

[уреди | уреди извор]

Географски, таа започнува во округот Норботен, исто така познат како шведскиот Лапонија провинцијата каде што каналите на езерата Хорнаван, Уџауре и Стураван во близина Арјеплог; потоа оди југоисточно во округот Вестерботен, минувајќи низ градот Скелефтео (по кој го добил своето име), и конечно се испушта во Ботнискиот Залив, во провинцијата Вестерботен.

Таа е една од главните северни шведски реки, со должина од 410 километри.[1] Како и многу големи северни реки, таа се користи за хидроенергија. Реката Скелефте е една од реките кои се претежно недопрени од водните електрани.

Постојат неколку притоки на реката, а најголемите се именувани: Малон, Петикон, Финфорсон, Бјурон и Клинтфорсон.

Се ловат лососи и пастрмки за да се компензираат водните електрани, а реката и нејзината притока се популарни дестинации за рибарите. Особено популарен е градот Скелефтео, познат како „Градот на рибата“.

  1. „Län och huvudavrinningsområden i Sverige“ (PDF) (Swedish). Swedish Meteorological and Hydrological Institute. Архивирано од изворникот (PDF) на 2018-09-28. Посетено на 14 July 2010.CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)