Скандинавци (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Скандинавци)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Скандинавците се група на германски народи кои ја населуваат Скандинавија. Во оваа група народи спаѓаат Данци, Норвежани, Швеѓани, Исланѓани и Фарчани.