Сисела Нордлинг Бланко

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сисела Нордлинг Бланко во 2016 година.

Сисела Нордлинг Бланко (родена на 5 април 1988 година) е шведска политичарка и од март 2011 година портпаролка на партијата Феминистичка иницијатива, која служела заедно со Гудрун Шиман и Стина Свенсон.

Биографија[уреди | уреди извор]

Родена во 1988 година во Упсала, пораснала таму и во Темуко, Чиле.[1] Нејзиниот дедо по мајка е Хуго Бланко, перуански левичарски селански лидер, поранешен претседателски кандидат и социјалистички пратеник во парламентот. Бланко дошол во Шведска како политички бегалец во 1976 година,[2] каде што неговата ќерка Кармен Бланко Валер (родена 1959 година) пораснала и, меѓу другото, станала претседателка на Солидарност Шведска-Латинска Америка.[3]

Избрана за портпаролка на феминистичката политичка партија Феминистичка иницијатива во март 2011 година, Сисела Нордлинг Бланко била кандидат за Риксдаг на општите избори во септември 2014 година. Таа живее во Стокхолм, каде што, покрај нејзината политичка работа, е водач на проектот за Fanzingo, медиумска куќа за млади во Алби, општина Боткирка. Нордлинг Бланко претходно работела како графичка дизајнерка и предавачка и со феминистичката и антирасистичка тинк-тенк организација Интерфем. Таа била уредник на книгата Makthandbok för unga feminister som (be)möter rasism och sexism i föreningslivet објавена во 2009 година, и повторно за нејзиното второ издание во 2011 година.[1][4]

Таа е, исто така, една од основачките на антирасистичкиот и квир феминистичкиот фестивал Uppsala Pride, кој помогнала да се организира во 2007-2009 година.

  1. 1,0 1,1 „Fi:s talespersoner“ (шведски). Feminist Initiative. Архивирано од изворникот на 18 November 2013. Посетено на 12 September 2014. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „FI“ е зададен повеќепати со различна содржина.
  2. „Europe Solidaire Sans Frontičres] About Hugo Blanco“ (француски). Europe-solidaire.org. Посетено на 12 September 2014.
  3. „Detención arbitraria del dirigente campesino y luchador social peruano Hugo Blanco Galdos“ (шпански). Punto de Vista Internacional. Архивирано од изворникот на 27 July 2011. Посетено на 12 September 2014.
  4. Wallin, Evalisa (27 March 2011). „Doldisar FI:s nya talespersoner“. Aftonbladet (шведски). Посетено на 12 September 2014.