Син автопат (туристичка рута)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Син автопат“ е меѓународна туристичка рута од Норвешка преку Шведска и Финска до Русија. [1]

Глетки[уреди | уреди извор]

Оваа туристичка рута ги следи античките водни патишта од Атлантскиот Океан до езерото Онега. Постојат голем број езера и реки покрај патот. Има огромни области со тајги, и може да се види дел од Скандинавските Планини во Норвешка и западна Шведска.

Покрај „Синиот автопат“ има и многу рурални села и градови.

Развојот на синиот автопат[уреди | уреди извор]

  • Идејата за пат низ Северна Европа се родил во 1950 -тите
  • Здружението Син автопат е формирано во Шведска во 1963 година
  • Ферибот во текот на целата година помеѓу Умео и Вааса во 1972 година
  • Синиот автопат станал европски автопат во 1973 година
  • Прекугранична линија на јавни автобуси помеѓу Му и Рана и Умео е воспоставена во 1989 година (услугата е повлечена во 2014 година помеѓу Мо и Рана и Хемаван [2])
  • Граничниот премин (Ниирала / Вјарцилја) со Русија е отворен во 1990 година
  • Автопатот Син пат се проширил до Пудож, Русија, во 2000 година

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Европска рута Е12

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Blue Highway“. Архивирано од изворникот на September 28, 2007. Посетено на January 3, 2015.
  2. "Busslinjen till Mo i Rana läggs ned" SVT.se 12 December 2013 (in Swedish)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]