Прејди на содржината

Силберхорн

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силберхорн
Силберхорн на карта

Карта

Највисока точка
Надм. вис.3,303 м
Истакнатост45 м
Координати43°34′S 170°9′E / 43.567° ЈГШ; 170.150° ИГД / -43.567; 170.150
Географија
МестоЈужен Остров,
Нов Зеланд
Матичен венецЈужни Алпи
Искачување
Прво освојување1895
Најлесен патискачување по ледник/снег/мраз

Силберхорн (англиски: Mount Silberhorn) — петта највисока планина во Нов Зеланд, со височина од 3303 м. Сместена е во венецот Јужни Алпи, долж еден од сртовите што водат до Тасмановата Планина.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]