Тасманова Планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Тасманова Планина
Mount Tasman
Mount Tasman 2.jpg
Највисока точка
Надм. вис. 3497 м
Истакнатост 519 м
Заведена како бр. 2 во земјата
Координати 43°34′ ЈГШ 170°09′ ИГД / 
Географија
Тасманова Планина се наоѓа во Нов Зеланд
Тасманова Планина
Јужен Остров, Нов Зеланд
Матичен венец Јужни Алпи
Искачување
Првпат освоена февруари 1895 г. од [Едвард Фицџералд, Матијас Цурбриген и Џек Кларк
Најлесна патека ледник/снег/мраз

Тасманова Планина (англиски: Mount Tasman) или Хорокоау (маорски: Horokoau) — втора највисока планина во Нов Зеланд, со височина од 3497 метри. Таа е дел од Јужните Алпи на Јужниот Остров, 4 километри северно од нејзиниот поголем сосед Куковата Планина (Аораки). За разлика од Куковата, Тасмановата Планина лежи на главната новозеландска разделница, на границата помеѓу националниот парк Аораки/Кукова Планина и националниот парк Вестленд. Планината е највисокото место во округот Вестленд.

Видете исто така[уреди | уреди извор]