Прејди на содржината

Тасманова Планина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тасманова Планина
Mount Tasman
Највисока точка
Надм. вис.3497 м
Истакнатост519 м
Заведена какобр. 2 во земјата
Координати43°34′S 170°9′E / 43.567° ЈГШ; 170.150° ИГД / -43.567; 170.150
Географија
Тасманова Планина на карта

Карта

Матичен венецЈужни Алпи
Искачување
Прво освојувањефевруари 1895 г. од [Едвард Фицџералд, Матијас Цурбриген и Џек Кларк
Најлесен патледник/снег/мраз

Тасманова Планина (англиски: Mount Tasman) или Хорокоау (маорски: Horokoau) — втора највисока планина во Нов Зеланд, со височина од 3497 метри. Таа е дел од Јужните Алпи на Јужниот Остров, 4 километри северно од нејзиниот поголем сосед Куковата Планина (Аораки). За разлика од Куковата, Тасмановата Планина лежи на главната новозеландска разделница, на границата помеѓу националниот парк Аораки/Кукова Планина и националниот парк Вестленд. Планината е највисокото место во округот Вестленд.

Поврзано[уреди | уреди извор]