Сејад Салиховиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сејад Салиховиќ
Sejad Salihovic 23.jpg
Лични податоци
Роден на 8 октомври 1984 (1984-10-08) (35 г.)
Роден во Зворник, СФРЈ
Висина &100000000000001820000001,82 м
Позиција средн ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Хофенхајм Хофенхајм
Број 23
Младинска кариера
Херта
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2004-2006 Херта 5 (0)
2006- Хофенхајм 187 (49)
Репрезентација
2005-2006 БиХ 21 4 (2)
2007- Босна и Херцеговина 33 (4)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 15 февруари 2012.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 15 февруари 2012

Сејад Салиховиќ (роден во Зворник, на 8 октомври 1984) — босанскохерцеговачки фудбалер, кој игра за Хофенхајм во германската 1. Бундеслига и е репрезентативец на Босна и Херцеговина.

Кариера[уреди | уреди извор]

Во Хофенхајм дошол во 2006 година, а претходно ги поминал сите младински категории на екипата на Херта, за која одиграл 5 натпревари за првиот тим.

Салиховиќ исто така се смета за извонреден изведувач на слободни удари.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]