Серекунда

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Серекунда
Serekunda
Gambia-kairabaav.JPG
Серекунда is located in Гамбија
Серекунда
Серекунда
Местоположба во Гамбија
Координати: 13°26′N 16°40′W / 13.433° СГШ; 16.667° ЗГД / 13.433; -16.667
ЗемјаГамбија
ОкругБанџул
Население [1]
 • Вкупно~337,000

Серекунда (англиски: Serekunda) — најголем град во Гамбија.[2]

Познат е по пазарот, волнените дрва (Bombax) и боречката арена. Се состои од повеќе населени места (градските населби) како Канифинг, Латрикунда, Скукута и Лондон Корнер. Во продолжение на градот следуваат приморските летувалишта Бакау, Фаџара and Коту.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Gambia town information“.
  2. „Introducing Serekunda & the Atlantic Coast“. Lonely Planet. Посетено на 29 мај 2014.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 13°26′N 16°40′W / 13.433° СГШ; 16.667° ЗГД / 13.433; -16.667