Сергеј Моња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Сергеј Моња
Сергей Александрович Моня
SergeyMonyaBCKhimki.jpg
Позиција десно крило
Висина м
Тежина кг
Лига РКЛ
Екипа КК Химки
Роден април 15 1983 (1983-04-15) (35 г.)
Саратов, СССР
Националност Русин
Драфт 2004 / 23
Избран од Портланд
Проф. кариера 1999–

Сергеј Моња (руски: Сергей Александрович Моня, роден на 15 април 1983 во Саратов) е руски кошаркар кој во моментот настапува за екипата на КК Химки на позиција десно крило.