Седмица на современата уметност

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Недела на модерната уметност (португалски: Semana de Arte Moderna) — уметнички фестивал во Сао Паоло, Бразил, кој се одржал во периодот од 11 февруари до 18 февруари 1922 година. Историски гледано, фестивалот го означил почетокот на Бразилскиот модернизам; иако голем број на поединечни бразилски уметници вршеле модернистичка работа пред фестивалот, го здружиле и го дефинираале движењето, претставувајќи го бразилското општество во целост. За Бразил, тоа било толку важно како и Меѓународната изложба на современа уметност, што се одржала во Њујорк во 1913 година, што претставува легендарна пресвртница во историјата на американската уметност.

Неделата се одржала во Општинскиот театар во Сао Паоло, и вклучувала изложби на пластични уметности, предавања, концерти и читање на поеми. Во својата широчина се разликувала значително од оној во Њујорк, со кое често се споредувал, но со само ликовна уметност. Таа била организирана главно од сликарот Емилијано Ди Кавалканти и поетот Марио де Андраде, во обид да се доведе до долготраен конфликт помеѓу младите модернисти и културниот естаблишмент, предводен од Бразилската академија на литературата, која строго се придржувала кон академизмот[1] . Настанот бил доста контроверзен кога се одржил.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Amaral, Aracy; Kim Mrazek Hastings (1995). „Stages in the Formation of Brazil's Cultural Profile“. Journal of Decorative and Propaganda Arts. 21.