Северноелпска евангелистичко-лутеранска црква

Од Википедија — слободната енциклопедија

Северноелпската евангелистичко-лутеранска црква (германски: Nordelbische Evangelisch-Lutherische Kirche) — протестантска црква во Северна Германија, која главно ги покрива површините на покраините Шлезвиг-Холштајн и Хамбург, каде е и најважна протестантска деноминација. Има 2,1 милион членови (до 2006) во 595 парохии, опфаќајќи 46% од населението во неговиот округ.

Таа е полноправна членка на Евангелистичка црква во Германија (EKD), Обединета евангелистичка лутеранска црква на Германија и Лутеранска светска федерација (приклучена 1977)[1]]. Црквата е исто така членка на Заедница на протестантски цркви во Европа.

Историја[уреди | уреди извор]

Северноелпската црква била основана во 1977 со спојување на четири поранешни покраински цркви:

Именувана е по нејзината локација северно од реката Елба.

Познати градби[уреди | уреди извор]

Најпознатите црковни градби се Катедрала во Шлезвиг, Катедрала во Либек и Свети Михаил во Хамбург.

Практики[уреди | уреди извор]

Хиротонијата на жените и одобрувањето на истополовите бракови се дозволуваат.

Иднина[уреди | уреди извор]

Северноелпската црква планира спојување со Евангелистичката лутеранска црква на Мекленбург и Померанската евангелистичка црква во 2012. Споената црква ќе биде наречена Евангелистичка лутеранска црква на Северна Германија.

Список на епископи[уреди | уреди извор]

 • Округ Хамбург (седиште Црква Свети Михаил (Хамбург); од 2008, Хамбург-Либек)
  • 1977 - 1983: Ханс-Ото Велбер
  • 1983 - 1992: Петер Круше
  • 1992 - 2010: Марија Јепзен[2]
  • 2011 - денес: Кирстен Ферс
 • Округ Холштајн-Либек (седиште Катедрала во Либек)
  • 1964 - 1981: Фридрих Хибнер, до 1977 г. епископ на Холштајн во Кил
  • 1981 - 1991: Улрих Вилкенс
  • 1991 - 2001: Карл Лудвиг Колваге
  • 2001 - 2008: Бербел Вартенберг-Потер
 • Округ Шлезвиг (седиште Катедрала во Шлезвиг; од 2008, Шлезвиг и Холштајн)
  • 1967 - 1978: Алфред Петерсен
  • 1979 - 1990: Карлхајнц Штол
  • 1991 - 2008: Ханс-Кристијан Кнут
  • 2008 - денес: Герхард Улрих[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. 1,0 1,1 „Избран епископот Герхард Улрих да го води регионот Шлезвиг-Холштајн на северноелпската црква“. Lutheran World Federation. 2008-08-13. Архивирано од изворникот на 2011-06-04. Посетено на 2009-09-29.
 2. . Deutsche Welle. 2008-06-16 Горски ако е избран http://www.dw-world.de/dw/article/0,2144,3423656,00.html Горски ако е избран Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 2009-09-29. Отсутно или празно |title= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]