Светомаринска кула

Координати: 40°51′36.5″N 23°38′33.6″E / 40.860139° СГШ; 23.642667° ИГД / 40.860139; 23.642667
Од Википедија — слободната енциклопедија
Светомаринска кула
Πύργος Αγίας Μαρίνας
Карта
Општи податоци
Статусспоменик на културата
Видкула
ГрадЕжово, Нигритско
ЗемјаЕгејска Македонија, Грција
Координати40°51′36.5″N 23°38′33.6″E / 40.860139° СГШ; 23.642667° ИГД / 40.860139; 23.642667
ЗавршенаXI век

Светомаринска кула (грчки: Πύργος Αγίας Μαρίνας Δάφνης) — средновековна одбранбена кула северозападно од селото Ежово и северно од Кизили, Нигритско, Егејска Македонија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Кулата се наоѓа на 1 км северно од Кизили. Близу неа е пештерниот параклис „Св. Марина“, по кој е наречена. Тој е споменат во документ од XI век како „Пресвета Богородица Пештерна“, владение на Иверскиот манастир на Света Гора. Кулата веројатно постоела уште тогаш и имала за задача да го брани храмот.[1] Во морфолошки поглед, аа наликува на Кучоската кула.[2]

Во 1979 г. кулата е прогласена за заштитен споменик на културата.[3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Св. Марина“ — средновековен пештерен параклис кај кулата
  • Мариина кула — средновековна кула во самото Ежово, исто така прогласена за споменик на културата

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 . Ελληνικά Κάστρα [Πύργος Αγίας Μαρίνας Δάφνης Πύργος Αγίας Μαρίνας Δάφνης] Проверете ја вредноста |url= (help). Посетено на 6 ноември 2016. Отсутно или празно |title= (help)
  2. „Ο πύργος της Κούτζης“. Byzantine Castle. Посетено на 6 ноември 2016.
  3. „ΥΑ ΥΠΠΕ/Β1/Φ37/43555/1938/8-9-1978 - ΦΕΚ 985/Β/27-10-1979“. Διαρκής κατάλογος κηρυγμένων αρχαιολογικών τόπων και μνημείων. Архивирано од изворникот на 2022-03-17. Посетено на 17 март 2022.