Кучоска кула

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кучоска кула
Πύργος Κούτσου
Карта
МестоКучос, Серско
ОбластЕгејска Македонија, Грција
Координати40°51′42″ N; 23°48′56″ E / 40.8616° СГШ; 23.8155° ИГД / 40.8616; 23.8155Координати: 40°51′42″ N; 23°48′56″ E / 40.8616° СГШ; 23.8155° ИГД / 40.8616; 23.8155
Историја
ИзграденoXIV век
Белешки за наоѓалиштето
Состојбалошо зачувана

Кучоска кула (грчки: Πύργος Κούτσου, Πύργος Κούτζης, Πύργος Ευκαρπίας) — средновековна одбранбена кула кај селото Кучос, Серско, Егејска Македонија.[1][2]

Кулата е сместена на 4 км од Кучос по патот за Еноќој, во полето на 220 м од патот. Веројатно е изградена во XIV век и му припѓала на некој метох на светогорски манастир. Зачувана е во релативно лоша состојба. Има два ката и по својата морфологија е сродна со Мариината, Свотамаринската, Галачишката и кулата на Серскиот манастир.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Πύργος Ευκαρπίας“. Ελληνικά Κάστρα. Посетено на 12 октомври 2016.
  2. 2,0 2,1 „Ο πύργος της Κούτζης“. Byzantine Castle. Посетено на 12 октомври 2016.