Светилничар

Од Википедија — слободната енциклопедија
Светилничар во Маркен (Холандија), 1985 г.

Светилничар — лице што обезбедува исправност и работење на светилник.[1] Со векови, главната одговорност на светилничарот била да ја одржува светлината на светилникот деноноќно. По широко распространетата автоматизација на светилниците во XX век, занимањето станало помалку барано, но продолжува да постои и да биде популарно. Благодарение на одреден љубовен ореол на занимањето, неговите претставници често стануваат ликови во уметнички дела.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „светилничар“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „Lighthouse Glossary of Terms“. United States Lighthouse Society. Архивирано од изворникот на 2023-07-19. Посетено на 3 February 2017.
  3. „Life at the Lights“. Baltic Lights. Polish Maritime Museum. 2020. Посетено на March 24, 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]