Свази

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Свази
Вкупен број на населението

1.173.900

Региони со значително население
 Свазиленд
 ЈАР
 Мозамбик
Јазици
свази, англиски, африканс,
Религии
христијанство
Поврзани етнички групи
други Банту-народи

Свази (самонар. Амасвази) се банту-народ во југоисточна Африка кој претежно живее во Свазиленд и ЈАР, со помал број и во Мозамбик, кој го зборува јазикот свази (сисвати). Тие исто така зборуваат африканс во ЈАР, англиски во ЈАР и Свазиленд, и португалски во Мозамбик и ЈАР како втор јазик. Повеќе Свази живеат во ЈАР отколку во Свазиленд.[1]

Извори[уреди | уреди извор]

  1. http://www.state.gov/g/drl/rls/irf/2006/71327.htm.