Прејди на содржината

Сафет Зец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сафет Зец
Safet Zec
Роден(а)Сафет Зец
5 декември 1943(1943-12-05)(80 г.)
Рогатица, СР Босна и Херцеговина, Југославија
НационалностБосанец
Познат(а) поСликарство, графика
Значајни дела„Собата на мојата сестра“, серија слики „Сребреница“

Сафет Зец (роден на 5 декември 1943) е босански сликар и графичар[1].

Животопис[уреди | уреди извор]

Сафет Зец е роден во градот Рогатица во семејство Бошњаци, тој дипломирал на Школата за применета уметност во Сараево во 1964 година. Во 1969 година Ликовна уметност во Белград, а потоа во 1972 година ги заврши своите постдипломски студии на истиот универзитет.

Во седумдесеттите години, Сафет Зец приредува познати и истакнати изложби особено во доменот на поетскиот реализам поетскиот реализам. Тој бил еден од најпознатите уметници во Југославија за време на раните деведесетти. До 1989 година, тој живееше и работеше во Белград со своето семејство, се вратил во Сараево следната година. Ја напуштил земјата во 1992 година заради војната и заминал во Удине, Италија.

Сафет Зец подготвил над 70 самостојни изложби во Босна и Херцеговина и во големите градови низ целиот свет. Тој е исто така член на „Здружението на визуелни уметници на Босна и Херцеговина“. Добитник е на над 20 награди и е признаен за неговата работа. Во 2007 година тој беше награден со Орден за уметност и литература на Франција. Неговите дела се наоѓаат во најголемите европски и меѓународни галерии, како и приватни колекции[2].

Денес тој живее и работи во Венеција, Сараево, Париз и Пожетел[3].

Творештво[уреди | уреди извор]

  • "Соба на сестра ми"
  • "Ложа на Бакаревиќ"
  • "Голема просторија"
  • "Куќи и зеленило"
  • "Прозорец"
  • Големата куќа во Бистрик што повеќе не постои
  • Серија слики „Сребреница“

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Safet Zec - Biografija“. Архивирано од изворникот на 2021-04-12. Посетено на 2021-04-12.
  2. Atelje - zbirka Zec
  3. Safet Zec: U ”Exodusu“ se nastavlja moja misao o Bosni, njenoj tragediji

Надворешни врски[уреди | уреди извор]