Сан Карло ал'Арена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Неодамна (2006) обновената фасада на Алберго деи Повери во Неапол.

Сан Карло ал'Арена е област во Неапол, регионалниот главен град на Кампанија, сместена северо-источно од историскиот центар на градот. Овој кварт ( quartiere ) е именуван по црквата Сан Карло ал'Арена и ја сочинува - заедно со областа Стела - третата општина во Неапол. Округот е центриран на Бурбонскиот хоспис за сиромашните сместен на Пјаца Карло III, плоштад именуван по Чарлс III првиот бурбонски крал на Неапол.

Споменици и интересни места[уреди | уреди извор]

Црквата на Сан Карло ал'Арена[уреди | уреди извор]

Сан Карло Ал Арена (црква)е римска црква сместена во Via Foria по која е именувана целата област. Името на самата црква потекнува од улицата во која првично taa била изградена, Виа Ареноса (песочна улица), формирана од остатоците оставени по реките што се спуштале од ридовите.

Ботаничка градина на Неапол[уреди | уреди извор]

Ботаничката градина на Неапол е објект во сопственост на Универзитетот во Неапол Федерико II во кој се сместени илјадници растителни видови. Toj e снован е на почетокот на 19 век - кога градот бил под француска доминација како што е утврдено во декретот за основање од 1807 година и потпишан од кралот Жозеф Бонапарта.[1]

Бурбон конак за сиромашните[уреди | уреди извор]

Бурбонскиот конак за сиромашните е поранешна јавна болница изградена во 18 век и дизајнирана од архитектот Фердинандо Фуга . Неговата првобитна намена и била да ги смести сиромашните и болните, но во денешно време таа повремено се користи за сместување изложби, конференции или концерти.

Палатата на Каподимонте[уреди | уреди извор]

Палатата Каподимонте била изградена како кралска резиденција од Бурбоните и денес во неа се наоѓа Националниот музеј на Каподимонте, во кој можеме да ги најдеме делата на многу големи италијански уметници, како што се Рафаел, Тицијано, Масачо, Симоне Мартини и Караваџо. Палатата се наоѓа во Реал Боско, јавен парк роден како ловечки резерват, кој ја опкружува палатата и кој има поглед на градот и неговиот залив.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „History of the Botanical Garden of Naples“. Botanical Garden of Naples. Посетено на 27 October 2019.
  2. „Il Real Bosco è un Parco Pubblico“. Museo e Real Bosco di Capodimonte (италијански). Ministry of Culture. Архивирано од изворникот на September 19, 2017. Посетено на 10 June 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]