Сан Карло Ал Арена (црква)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фасада на црквата.
Внатрешност.

Сан Карло Ал Арена е римокатоличка црква изградена во распоред во барокен стил со неокласична фасада, а се наоѓа на улица Форија во квартот или соседството на Ал Арена Сан Карло, во градот Неапол, Италија. Историја

Првобитно црквата припоена кон цистерцискиот манастир. Зградата е дизајнирана од Фра Џузепе Нуволо, а првично ја изградил Силвестро Кордела. Изградбата беше продолжена од 1631-1681 година. Црквата го добила името по песочната земја на која била изградена. Во 1837 година, таа била подложена на реставрација од Франческо де Чезаре, а на почетокот на 19 век била додадена овална купола. Додека цистерцијците биле одземени од имотот со окупацијата на Наполеон, тие го вратиле имотот во 1836 година додека наредбата не била потисната по интеграцијата на Неапол во италијанската држава.


Внатрешноста има барелефи од Винченцо Анибале кои прикажуваат приказна од Животот на Сан Карло и Христос. Делумно оштетеното, но многу почитувано, распетие (1599) од Микеланџело Накерино, некогаш стоело во базиликата дело Спирито Санто. Џенаро Малдарели ја фрескирал куполата.[1] Микеле ди Наполи насликал Сан Франческо ди Паола.[2] Џузепе Манчинели го насликал Карло Боромео обезбедувајќи Виатикум на жртвите од чумата [3]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Историја на куполи од раниот модерен период

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Francis Napier, 10th Lord Napier, page 29.
  2. Napier, page 32.
  3. Napier, page 37.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Napier, Lord Francis (1855). Notes on Modern Painting at Naples.. West Strand, London: John W. Parker and Son.
  • Portions derived from Italian Wikipedia entry.