Самоски јазици

Од Википедија — слободната енциклопедија
Самоски јазици
Географска
распространетост:
Западна Африка
Класификација:нигер-конгоански јазици ?
Гранки:

Самоските јазици се мала група мандески јазици кои се зборуваат во африканската државата Буркина Фасо. Овие јазици се дел од источномандеските јазици. Самоските јазици вклучуваат три јазика: матјасамоски јазик, мајасамоски јазик и јужносамоски јазик.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]