Мајасамоски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајасамоски јазик
Застапен воБуркина Фасо
Говорници38.000 (1999)  
Јазично семејство
Јазични кодови
ISO 639-3sym

Мајасамоски јазиксамоски јазик од поголемата група мандески јазици. Овој јазик се борува во западноафриканската држава Буркина Фасо од околу 38.000 жители. Овој јазик е познат и според следните имиња: североисточен самоски јазик, саски јазик и санески јазик. Јазикот се користи од сите луѓе на кои овој јазик им е мајчин јазик, и често се користи како јазик за трговија во регионот. Дијалектите на мајасомбоскиот јазик се: бунуски, киембараски, бангасогоски и гамбороски дијалект.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]